```````````````````გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა.
|
გრიგოლ ორბელიანის ,,თამარ
მეფის სახე ბეთანიის
ეკლესიაში''
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო საფეხური--მე-11 კლასი.
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
15-მოსწავლე.
|
პედაგოგი
|
მარინე ჯაბახიძე.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
|
ორი ეპოქის შედარება
-შეპირისპირება,ჯგუფებში მუსაობა,ტექსტიდან საჭირო
ივფორმაციის ამოკრება, მომზადება
წერითი დავალების შესასრულებლად,ინტეგრირება ისტორიასთან.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
ტექსტის გაცნობა -გააზრსბა,
ტექსტზე დაკვირვების უნარ--ჩვევების განვითარება, ავტორის იდეებისა
და განწყობილების წვდომა
და შეფასება მხატვრული
ხერხების ამოცნობა.
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან თამარ მეფის
ეპოქა ,შოთა რუსთაველი,
მხატვრული ხერხები (ეპითეტი ,შედარება მეტაფორა)
|
შეფასების რუბრიკის გაცნობა
|
წინარსწარ გავაცნობ შეფასების
რუბრიკას აქტივობებში ჩართულობის
ხარისხს , გამოვიყენებ როგორც განმავითარებელ ისე განმსაზღვრელ შეფასებას .
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
ინტერნეტი,კომპიუტერი, პროექტორი,
სქემა-,,ვიცი მინდა ვიცოდე
ვისწავლე"
|
გაკვეთილის მსვლელობა დასაკლასო
მენეჯმენტი
|
1)კლასს გავაცნობ გაკვეთილის
მიზანს ,ვსვამ კითხვას
თუ რა იციან
თამარ მეფის შესახებ
მისი წპოქის და ფრესკების შესახებ
ვყოფ კლასს ჯგუფებად .2)ჩავატარებ მინი
-ლექციას .პროექტორის საშუალებით
ვუჩვენებ პრეზენტაციას ,, თამარის ფრესკები" ,ვესაუბრები
იმ ოთხ მონასტერზე
სადაც მდებარეობს თამარის
ფრესკა : ბეთანია
,ბერთუბანი , ვარძია ,ყინწვისი.გავაცნობ ბეთენიის
კავშირს ბიბლიასთან,ბეთანელი ლაზარეს
შესახებ რომელიც იესომ
მკვდრეთით აღადგინა. ინდივიდუალურად ვაკითხებ ლექსს, .კითხვით ,ანალიზით
და კვლევითი უნარების
განვითარებიღ მოსწავლეები მივლენ
იმ დასკვნამდე ,თუ რატომ დაუკავსირა
ავრორმა აღდგენა -განახლების
სიმბოლო ბეთანია,უკვდავების ფერუცვლელ
ხატებას -თამარ მეფეს
.ანის შემდეგ მოსწავლეები
ავსებენ -სქემას--ვიცოდი,მინდა ვიცოდე
,ვისწავლე.საშინაო დავალებად ეძლევათ
ლექსი ზეპირად ,სასურველია
ადგილები:ა)თამარ მეფეს ბ)თამარისდროინდელ საქართველოს
გ)პოეტისდროინდელი საქართველო.
|